Polcrend böngésző / Library Classification Browser
Bevezetés / Introduction
A könyveket egyenként a következő módon jelöljük.
Minden könyvnek vagy kötetnek van egy polcrendi "kategória"-jelzete, valamint egy saját - más könyvön, köteten stb. nem használt - egyedi jelzete. A "kategória" jelzet - a nagy tematikus csoportok meghatározása - után áll az egyedi jelzet. Az egyedi jelzet 2 vagy 3 elemből tevődik össze; ezek: a szerzőnév vagy cím első 3 betűje (minden diakritikus jel / ékezet figyelmen kívül marad) - pont - sorszám (beérkezési sorrend, de a már meglévő könyveknél értelmesen kiosztva), pl. 95.Pus.1.Többkötetes könyvek, sorozatok, folyóiratok stb. esetében (az eddig alkalmazott eljárás nyomán) a jelzet legvégén: ./I, ./II/A stb. (könyveknél), ./3 stb. (folyóiratoknál). Több példányban meglévő könyveknél lehetőleg külön jelzet; kivételesen esetleg ./a, ./b stb. (utólag bejövő könyveknél értelemszerűen az utóbbi). A jelzet elemei között mindig . (= pont) áll, kivéve az utolsóként említett eseteket (többkötetes könyv köteteit jelző szám, több példány). A Sch kezdetű neveknél a jelzet esetenként a következő egy vagy két betűt is tartalmazza (.Sche. stb.). A polcrend jelzetét szakozáskor a könyv kötéstáblájának bal felső sarkába írjuk (ceruzával), fűzött könyv esetében biztonság kedvéért a belső címlapra (vagy oda is).
A jelzetek szerkezete hierarchizált. Bennük a . ily módon mindig funkcionális. A . csak a többkötetes művek kötetszám-jelölése után nincs kitéve.
A jelzet a könyv gerincén áll, lehetőleg vízszintesen (szükség esetén több sorra tagolva), s ha a gerincre nem fér ki, a címlap (kötéstábla) baloldalán, hasonló magasságban.
Dies diem docet: A polcrendi számok kiosztásán utólag már nagyon nehéz lenne változtatni, a jelen tájékoztatón azonban utólagos korrekcióképpen néhány kisebb sorrendi változtatást hajtottam végre, azaz a számok alább nem feltétlenül numerikus rendben követik egymást. (05/09/05/KG)
Elő-jelzetek
(a "kategória"-jelzetek előtt, mind a gerincen, mind a computereskatalógusban; pl. F-08. stb.): NB I: Az elő-jelzetet is tartalmazó jelzetek összetétele tehát: elő-jelzet - választójel (" hyphen") - "kategória"-jelzet - egyedi jelzet.
NB II: Az elő-jelzetek a computeres katalógusban a többi jelzettel egyenértéküen szerepelnek, tehát nem fordulhat elő, hogy ugyanaz a jelzet mind elő-jelzet nélkül, mind pedig elő-jelzettel szerepel a katalógusban. Ha van 85.2.Amo.1., 85.2.Amo.2., majd F-85.2.Amo.3., ez után 85.2.Amo.4. következik, s nem 85.2. Amo.3. Stb. A kereső-program a Callnumber rovatban az elő-jelzetet figyelmen kívül hagyja.
AV- Hang- / film- stb. kazetta
CD- CD-ROM
D- Dissertatio (szakdolgozat, doktori, kandidátusi, PhD, "nagy"-doktori stb. értekezés, disszertáció jellegű kéziratok, terjedelmesebb "szemináriumi" dolgozatok) (a katalógusban mindig fel kell tüntetni a várost, az egyetemet stb. és az évet) NB: A disszertációkat mint olyanokat a könyvek stb. esetében, külföldi könyveknél is, külön számon tartjuk, de a katalógusban a D- elő-jelzetet csak a kéziratoknál - gyakorlatilag: a "saját" disszertációknál stb. - használjuk. Egyébként pedig ezt a minőséget a computeres katalógus Qualif. rovatában kell feltüntetni (pl.: Diss. Tübingen, 1921). A D- minősítésű kéziratok külön, a szerzők nevének betűrendjében kerülnek elhelyezésre.
F- Folio A nagyalakú könyvek ugyanazt a jelzetet kapják, mint amit egyébként is, de első elemük: F- (= folio). A polcon külön, de a "kategória"- és egyedi jelzet rendjén kerülnek elhelyezésre.
K- Különlenyomat / Separatum / Offprint A különlenyomatok jelzetének első eleme: K- (= különlenyomat), utána a szerzőnév 3 (szükség esetén több) betűs rövidítése és sorszám. A polcon külön, de a szerzők szoros betűrendjében kerülnek elhelyezésre.
M- Master copy (csak ebből másolható)
P- Folyóirat / Évkönyv stb. (P- = periodicum) (assziriológia, hebraisztika együtt) (a jelenlegi rendtől eltérően: töredék folyóiratok, egyes számok stb. is) (a cím vagy közkeletű rövidítés betűrendjében)
R- Régi (1850 előtti eredeti könyv)
T- Térkép
* A jelzetek oszlopában alább * jelzi, hogy az adott ponton a számrend nem folyamatos. Az esetleg szükségessé váló új jelzeteket ide lehet beilleszteni.
Vissza |