1088 Budapest, Múzeum krt. 4/F | Tel.: +36 (1) 411-6749 | email: aht@btk.elte.hu
 Nyitólap Main page
 Hírek News
 General Information
 Assziriológia Assyriology
 Hebraisztika Jewish Studies
 HebraWiki Project
 Munkatársak Faculty&Staff
 Órák Courses
 Könyvtár Library
 Kiadványok Publications
 Cikkek Articles
 Irattár Archives
 Kutatás Ongoing research
 Hasznos linkek Links
 Volt hallgatók Alumni
 Szakdolgozatok Theses

Gyakori kérdések – BA-ra felvételizők számára

 

1. Mit jelent az, hogy hebraisztika?

A hebraisztika a héber szóból származik, és alapvetően a héber nyelv, valamint a hozzá kapcsolódó irodalmak, hagyományok és kultúrák tanulmányozását jelenti. Egyetemünkön a hebraisztikai képzés két nagyobb, de egymáshoz sok szálon kötődő tudományterületre bontható. A bibliatudomány a Biblia szövegével és tágabb értelemben vett világával, a bibliai nyelvekkel és a Bibliának a mai napig tartó értelmezés-, hatás- és kultúrtörténetével foglalkozik (a hebraisztika szakon belül Biblián elsősorban a Héber Bibliát / Ószövetséget értjük; a bibliatudomány minorral kapcsolatos információt ld. lent). A judaisztika (vagy zsidó tudományok) a zsidó néphez és valláshoz, a rabbinikus irodalomhoz, a bibliai kort követő történelemhez és kortárs zsidó kultúrához kapcsolódó kérdéseket kutatja. Mindkét tudományterület előfeltételezi a héber nyelv alapos ismeretét.
 

2. Csak nyelvtanulásról szól a hebraisztika?

Nem. A héber nyelv (és érdeklődéstől függően más nyelvek) tanulása ahhoz kell, hogy eredetiben tudd olvasni a héber (és más releváns nyelveken) született irodalmi alkotásokat, a Héber Biblia könyveitől kezdve a különféle bibliaértelmezéseken és a rabbinikus műveken keresztül a kortárs izraeli irodalomig. Az így megismert irodalom révén betekintést kapsz azokba a kultúrákba, amelyek ezeket a műveket létrehozták és hagyományozták. Ezeket a kultúrákat pedig a történelem részeként, társadalmi és vallási kontextusban vizsgáljuk. Vagyis a hebraisztika igazi interdiszciplináris tudomány: nyelvet, irodalmat és történelmet is lehet nálunk tanulni. Sőt, ha szeretnél, találkozhatsz vallástudománnyal, társadalomtudománnyal, filozófiával, nyelvészettel, művészettörténettel, néprajzzal is.
 

3. Csak héberül fogok tanulni hebraisztika szakon?

Nem. Először is, külön fogsz bibliai héber és modern (izraeli) héber órákra járni. A héber közbülső korszakainak a nyelvét később, szövegek olvasása révén ismered meg. 
 
Másodszor, számos olyan további nyelv van még, amelyek szintén részei a hebraisztikának. Alapszakos, majd mesterszakos tanulmányaid során ezen nyelvek közül tudsz egyet vagy többet választani. Ezek közé tartozik az arámi nyelv, amely a Héber Biblia (azaz az Ószövetség) néhány fejezetének, valamint a késő ókori zsidó irodalom néhány művének (a targumoknak és a két Talmudnak) is a nyelve. Szorosan ide tartozik a görög, amely a Héber Biblia legfontosabb ókori fordításának és a késő ókori zsidó (és keresztény) irodalom számos művének (köztük az Újszövetségnek is) a nyelve. És ilyen a jiddis is, a közép-európai zsidóság némethez közelálló nyelve. Érdeklődési körödtől függően módod lesz további nyelveket is elsajátítani: a héber nyelv néhány rokonát (akkád, arab, ugariti...), további fontos ókori bibliafordítások nyelvét (latin, szír...), valamint egyes zsidó közösségek által beszélt nyelveket (ladino, judeo-arab...).
 

4. Tudnom kell-e már héberül ahhoz, hogy elkezdjem a szakot? Mi másra lesz szükségem?

Nem, hébertudás nem szükséges a szak elkezdéséhez, az alapszak első évében kezdő szintről indul az egyes nyelvek oktatása. Amire szükséged lesz, az nyitottság és szorgalom.
 

5. Vallásosnak kell-e lennem a szakra való jelentkezéshez?

Nem. A szak hallgatói (és oktatói) nagyon különböző háttérrel érkeznek hozzánk, és ez a sokszínűség adja a szak egyik értékét. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy a hebraisztika bölcsészettudomány, amely a tárgyát bölcsészettudományi (nyelvi, filológiai, irodalmi, történeti, néprajzi, filozófiai, stb.) módszerekkel közelíti meg. Az, hogy a kutató ateista vagy vallásos, zsidó vagy keresztény, elvileg nem befolyásolhatja a kutatás eredményét. Végül fontos azt is kiemelni, hogy az ELTE egy világnézetileg semleges állami egyetem, és ezért egymás világnézetének a tiszteletben tartását kimondottan elvárjuk egymástól.
 

6. Milyen minorok csatlakoznak a hebraisztika szakhoz?

Röviden hebraisztika szakról beszélünk, valójában azonban számos képzés közül választhatsz. Alapszakos (BA) hallgatóként a keleti nyelvek és kultúrák alapszak, hebraisztika szakirány az, amit major szakként felvehetsz. Ha más a majorod, sok szeretettel várunk három BA minor szakunk egyikére. Ezek közül a hebraisztika diszciplináris minor a major szak „zanzásított” változata. A Vallástudományi Központtal közösen működtetett bibliatudomány minor a Héber Biblia (Ószövetség) és az Újszövetség, valamint az ezekhez kapcsolódó későbbi hagyományok és kultúrák kutatásába vezet be (itt a bibliai nyelvek, elsősorban a héber, görög, arámi, szír és latin közül választhatsz, de a nyelvtanulás opcionális). Végül a judaisztika minor a zsidó vallásra és kultúrára, illetve a Biblia lezárását követő korokra helyezi a hangsúlyt (a modern héber, a klasszikus héber és a jiddis közül választhatsz egy vagy több nyelvet).
 

7. Mit kezdhetek a szakon megszerzett tudással?

Az alapszakos diplomád megszerzése után hebraisztika mesterszakon (MA) két szakirány közül választhatsz: bibliatudomány és judaisztika. Majd a doktori (PhD) programunkon a saját, választott kutatási területeden mélyedhetsz el.
 
 
Szakunk számos végzettje helyezkedett el tudományos kutatóként Magyarországon és külföldön. Van, aki hebraisztikai témával foglalkozik, mások a szakon megszerzett készségeiket más tudományterületeken kamatoztatják. Mivel a hebraisztika tárgya sok ponton érintkezik a zsidó és keresztény vallással, ezért egykori hallgatóink között találhatók gyakorló lelkészek, rabbik, teológusok, hittanárok is, akik a nálunk szerzett bölcsészeti ismereteikkel felvértezve, gazdagabb tudással művelik szakmájukat.
 
Más hallgatóink a megszerzett héber tudásuk révén idegenvezetőként, modern héber fordítóként vagy izraeli cégnél helyezkedtek el. Könyvtárak, levéltárak, múzeumok szintén alkalmaznak hebraistákat héber nyelvű vagy zsidó vonatkozású anyagok feldolgozására. De közel-keleti szakértőt és könyvkiadót is találunk végzettjeink között.
 

8. Hol tudhatok meg többet a hebraisztika szakról?

A hebraisztika szak (és a judaisztika minor) honlapja: http://www.hebraisztika.hu/. A bibliatudomány minor honlapja: http://vallastudomany.elte.hu/node/82/. További kérdéseiddel bátran fordulhatsz hozzánk emailben is.