Oktató: Biró Tamás
_ _
Oktató 2 (ha van):
_ _
Oktató 3 (ha van):
_ _
Tanegység ált. címe: Középkori és modern zsidó irodalom
_ _
Kurzus címe:
_ _
Kurzus címe angolul: Medieval and modern Jewish literature
_ _
Szemeszter: 2020/21 II. (tavaszi) félév
_ _
Szak: Hebraisztika
_ _
Óra időpontja: Sze 12:00-13:30
_ _
Óra helyszíne: TEAMS (elméletben: F 234)
_ _
Kurzuskód: BBN-HEB11-313
_ _
További kurzuskód: BBV-101.50
_ _
További kurzuskód: BMVD-101.77
_ _
További kódok (ha van):
_ _
Kurzus leírása:  

Panelóra a tanszék oktatói és meghívott előadók részvételével, amely bevezetést nyújt a középkor és az újkor (az iszlám hódítástól a huszadik századig) héber nyelvű, illetve zsidó irodalmába, művelődéstörténetébe. Bemutatja a rabbinikus irodalom, a tudományos-filozófiai irodalom és a szépirodalom fontos területeit, szellemi irányzatait, jelenségeit, műfajait, szerzőit, műveit. Az egyes témák előadói reprezentatív szövegrészleteket, szemelvényeket jelölnek ki magyar vagy angol fordítás­ban, melyeket az órára való felkészülés keretében a hallgatóknak el kell olvasniuk.

A félév során többek között a következő kérdésekre keresünk válaszokat: Hogyan befolyásolják a társadalmi-történeti körülmények az irodalmi tevékenységet? Mitől zsidó a zsidó szépirodalom, ha egyáltalán körülhatárolható ez a jelenség? Hogyan támaszkodik a rabbinikus irodalom a Bibliára? Befolyásolta a környező népek szellemi élete a zsidó alkotókat? Húzható-e határ a vallási és világi műfajok közé? Mely tényezőktől függött az irodalmi alkotások nyelve?

A kurzus honlapja: http://birot.web.elte.hu/courses/2021-irod3/, amely folyamatosan bővül a félév során. Ide folyamatosan kerülnek fel az egyes előadások anyagai.

Jegyszerzés feltétele: írásbeli (take-home) vizsga a félév végén az előadások anyagából – beleértve a félév során feladott szemelvények, szövegrészletek ismeretét – és a kötelező szakirodalomból (ld. lent).

Tervezett tematika:

  1. Bevezetés
  2. Kódex-irodalom, talmudi kommentárok, minhag-irodalom
  3. Responzumok
  4. Középkori vallási és világi költészet, pijjut
  5. Zsidó Biblia-magyarázat
  6. Jewish thought: középkori filozófia, misztika
  7. „Perifériák”: tudományok; karaita irodalom; fordítások; népi irodalom zsidó nyelveken
  8. Jiddis
  9. Haszkala és nyelvújítás; héber irodalom Magyarországon
  10. Modern héber irodalom
  11. Magyar(-)zsidó irodalom

Kötelező szakirodalom:

  • Stemberger, Günter / Dobos Károly, ford. A zsidó irodalom története (Budapest: Osiris, 2001), pp. 95–211. [81.Ste.3.]

Esetleg további rövidebb cikkek, könyvfejezetek egy-egy témakörhöz kapcsolódóan.

Ajánlott általános szakirodalom (egyes művekből a vonatkozó fejezetek):

  • Allerhand, Jacob / Lichtmann Tamás, ford. A Talmudtól a felvilágosodásig (Budapest: Filum, é.n.), különös tekintettel az irodalomtörténeti vonatkozásokra. [61.All.5.]
  • Holtz, Barry W. (ed.), Back to the Sources: Reading the Classic Jewish Texts (New York: Summit Books, 1984) [72.0.Hol.1.].
  • Kecskeméti Ármin / Borsányi Ferenc, bev., A zsidó irodalom története, I­II (reprint, h.n., Bethlen Gábor Könyvkiadó, 1994; eredetileg: IMIT, 1908­1909), [81.Kec.1./I-II].

Szöveggyűjtemények:

  • Frisch Ármin / Patai József versfordításai, Szemelvények a Biblia utáni zsidó irodalomból (Budapest: Pallas Irodalmi és Nyomdai Részvénytársaság, 1906) [42.1.Fri.1-2.].
  • Scheiber Sándor, szerk., jegyz. / Kőbányai János, utószó, A feliratoktól a felvilágosodásig. Zsidó irodalomtörténeti olvasmányok (Múlt és Jövő Könyvek; New York – Budapest –Jeruzsálem: Múlt és Jövő Lap­és Könyvkiadó, 1997) [61.1.Sche.1.].

Az egyes témakörökhöz, a tanszéki panel­előadás hagyományainak megfelelőn, a felkért előadók jelölik ki a további szakirodalmat.

Megjegyzés: A megadott irodalom mellett szögletes zárójelben a tanszéki könyvtárban (F. ép. 237) is megtalálható könyvek könyvtári kódjai szerepelnek.

Kurzus leírása angolul:  
* *

A series of lectures offered by the faculty of the department and external lecturers, introducing the genres, themes, major authors and works of the Jewish and/or Hebrew literature from the Arabic conquest until the twentieth century. An overview of religious, philosophical and scientific literature as much as belles-lettres is provided, while reading and discussing samples in translation.

Further information on the website of the course: http://birot.web.elte.hu/courses/2021-irod3.

_ _
Kreditpont? 2
_ _