Pészah az egyik legismertebb zsidó ünnep, amelynek csúcspontja a széder. Ennek keretében felolvassák a Haggadát, az egyiptomi kivonulás rabbinikus feldolgozását.
A kurzus során számos nézőpontból közelítjük meg a Haggadát, és ezáltal a zsidó vallás, kultúra és történelem legkülönbözőbb aspektusait is érintjük. A szöveget természetesen el kell helyezni az ünnep kontextusában, amelynek bibliai, halakhikus (vallásjogi), teológiai, történeti és kulturális vonatkozásai is vannak. Vizsgálni fogjuk a szöveg történetét, forrásait, rétegeit, struktúráját is, az ókortól kezdve a posztmodernig. A filológiai, exegetikai és irodalmi megközelítések mellett a kéziratos és nyomtatott haggadák lehetővé teszik a művészettörténeti megközelítést is, míg a széderest családi jellege a pedagógiai-pszichológiait. A kurzus célja tehát nem csupán a Haggada elemzése, hanem a zsidó vallás komplexitásának bemutatása, és ízelítő nyújtása a hebraisztika-judaisztika módszertani sokféleségéből is.
A félév ötvözi az előadás műfaját a szemináriumi jelleggel. A félév elején közösen „megülünk” egy széderestet, a többi órán részben előadást tartunk, részben pedig elvárjuk a hallgatók aktív részvételét, alkalmanként az előzetesen feladott olvasmányokból történő felkészülést.
A félévvégi írásbeli vizsga mellett a hallgatóknak egy rövidebb szemináriumi dolgozatot is be kell adniuk előre egyeztetett témából. Erősen javasolt már október során az oktatókkal a témaegyeztetést megkezdeni. A dolgozat témájában november 1-jéig minden hallgatónak egy féloldalas tervet kell írásban benyújtania, majd a 60-80%-os készültségi állapotban lévő dolgozatot 10 percben prezentálnia a félév utolsó óráin. Az ekkor kapott visszajelzéseket a hallgatóknak fel kell használniuk, amikor a vizsgaidőszakban elkészítik a dolgozat végső verzióját.
|
A jegyszerzés feltételei:
A jegyszerzés előfeltétele az órákon való aktív részvétel, illetve szemináriumi dolgozat féloldalas írásbeli tervének leadása november 1-jéig, valamint a dolgozat anyagának prezentálása tíz percben a félév végéig. Az érdemjegy a következő három komponensből tevődik össze:
– Órai munka (20%), ezen belül az alkalmi feladatok és a prezentáció minősége is.
– Beadandó szemináriumi dolgozat (40%).
– Írásbeli vizsga a félév végén (40%).
|
Előzetes tematika:
1. Bevezetés
2. Szimulált széderest
3. Peszah, széder, Haggada: tórai források
4. Széderek a Tórától az Újszövetségig
5. Széder a tannák korában (i.sz. 2-3. század): a Haggada magja
6. Illusztrált haggadák
7. A négy kérdés: a széder mint pedagógiai eszköz
8. Magid: a midrás mint bibliaértelmezés
9. Hallel, bencsolás, középkori dalok a Haggada végén
10. Strukturális elemzés
11. A Haggada irodalmi megközelítésben
12. Széder a posztmodern és post-denominational korban
13. Összefoglalás
|